Osobná asistencia

Osobná asistencia má umožniť ľudom s ŤZP (to znamená aj dieťaťu) viesť čo najnezávislejší život, jeho aktivizáciu a sociálne začlenenie. Výhodou je, že táto kompenzácia dáva zákonnému zástupcovi možnosť zamestnať sa aspoň na pár hodín denne. Osobnú asistenciu môžu využívať osoby s akýmkoľvek postihnutím, nielen s fyzickým, ale aj zmyslovým, mentálnym či kombinovaným a nie je možné ju podmieňovať ani stupňom a závažnosťou postihnutia. Viac informácií, prečo požiadať o osobnú asistenciu, nájdete TU.

Na žiadosť o peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa používa univerzálny formulár žiadosti o peňažný príspevok na kompenzáciu, v ktorom sa v časti A zaškrtáva políčko príspevku na osobnú asistenciu. Spôsob ako postupovať nájdete TU.

POZOR: Pri žiadosti len o príspevok na osobnú asistenciu nedokladujete príjem osoby s ŤZP (u detí príjem rodiny). Pri žiadosti o iné kompenzácie (napr. auto, zvýšené výdavky na hygienu a pod.) je potrebné zdokladovať aj príjem osoby s ŤZP (u detí príjem rodiny).

Peňažný príspevok na osobnú asistenciu je možno poskytovať:

  • osobe s ŤZP, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na osobnú asistenciu (OA), to znamená, že ÚPSVaR vydá rozhodnutie o priznaní príspevku na OA a toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.
  • ak sa OA vykonáva pri stanovených činnostiach (príloha č. 4 zákona o peňažných príspevkoch)

Peňažný príspevok sa neposkytuje, ak:

  • osobnú asistenciu vykonáva rodič alebo náhradný rodič dieťaťa s ŤZP vo veku od 6 do 18 rokov (Rodičia neplnoletého dieťaťa nemôžu byť jeho asistentami, do 18. roku života môže byť jeden z rodičov len opatrovateľom a poberať peňažný príspevok na opatrovanie, ak splní zákonom dané nároky),
  • osobnú asistenciu vykonáva súdom ustanovený opatrovník osoby s ŤZP,
  • sa osobe s ŤZP poskytuje viac ako 40 hodín mesačne opatrovateľská služba alebo celodenná opatrovateľská služba

Ako nájsť osobného asistenta?

Samostatne alebo s pomocou agentúry osobnej asistencie, ktorá môže prevziať administratívnu záťaž spojenú s poskytovaním príspevku. Pomoc so zabezpečovaním osobnej asistencie majú tiež poskytovať obce ako jednu zo sociálnych služieb.

Mám asistenta, a čo ďalej?

Rodina s dieťaťom ŤZP si sama vyberá a zaškoľuje OA, uzatvára s ním zmluvu o výkone osobnej asistencie, určuje mu úlohy na základe rozhodnutia ÚPSVaR a sama ho aj vypláca. Príspevok na financovanie OA (prípadne asistentov), poskytuje osobe s ŤZP štát, no je však možné ho financovať aj z vlastných zdrojov. Poskytovanie príspevku nie je limitované príjmom osoby s ŤZP (pri dieťati ani príjmom rodiny).

Výška príspevku závisí od počtu priznaných hodín osobnej asistencie ÚPSVaR potrebných na vykonanie činností, pri ktorých je osoba s ŤZP odkázaná na pomoc inej osoby. Sadzba na 1 hod. osobnej asistencie je 5,83 €.

Rozsah hodín sa určuje podľa stanoveného zoznamu činností. Ide o činnosti, ktoré dieťa s ŤZP nedokáže vykonať samé v oblasti sebaobsluhy, starostlivosti o domácnosť, premiestňovania, prepravy, dorozumievania a kontaktu s okolím. Do rozsahu hodín sa nezapočítava čas, počas ktorého je dieťa v škole. Asistent tam môže byť prítomný a pomáhať napr. s osobnou hygienou, premiestňovaním a pod. Pri vyučovaní (pomáha asistent učiteľa). Do rozsahu hodín sa nezapočítava čas, počas ktorého je dieťa/osoba s ŤZP v sociálnom zariadení alebo v zamestnaní. Pri výkone práce môže pomáhať pracovný asistent.

Počet hodín osobnej asistencie sa určuje na obdobie kalendárneho roka a je najviac 7.300 hodín ročne, t. j. 20 hodín denne.

  • Osobný asistent môže vykonávať osobnú asistenciu najviac 10 hodín denneToto obmedzenie neplatí, ak sa osobná asistencia vykonáva v čase, keď sa fyzická osoba s ŤZP zdržiava mimo miesta svojho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu.
  • Rodinní príslušníci (ak sú po 18. veku) môžu poskytovať osobnú asistenciu osobe s ŤZP maximálne v rozsahu 1460 hodín ročne (4 hodiny denne) a len v ročnom rozsahu hodín osobnej asistencie určenom v komplexnom posudku pri určitých činnostiach: ako sú vstávanie, líhanie, polohovanie, osobná hygiena, obliekanie a vyzliekanie, podávanie liekov, pomoc pri akútnom ochorení, sprostredkovanie komunikácie pre sluchovo postihnuté a hluchoslepé osoby a sprostredkovanie augmentatívnej a alternatívnej komunikácie (AAK).

Ak potrebujete navýšiť počet hodín, ktoré Vám schválil ÚPSVaR môžete postupovať podľa tohto dokumentu TU.

Osobný asistent je poistenec štátu (štát za neho uhrádza poistné na zdravotné a dôchodkové poistenie) po celú dobu výkonu osobnej asistencie ak:

  • vykonáva osobnú asistenciu v rozsahu najmenej 140 hodín mesačne a má trvalý pobyt na území SR,
  • podá prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu výkonu osobnej asistencie,
  • nie je dôchodkovo poistený z iných dôvodov (napríklad zamestnanie, výkon samostatne zárobkovej činnosti) a nebol mu priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok alebo nedovŕšil dôchodkový vek.

POZOR!Osobný asistent je povinný zaregistrovať sa na daňovom úrade a podávať daňové priznanie k dani z príjmu fyzických osôb.

Osoba s ŤZP, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na osobnú asistenciu je okrem iných povinností uvedených v § 57 zákona č. 447/2008 Z. z. povinná predložiť ÚPSVaR:

  • jedno vyhotovenie zmluvy o výkone osobnej asistencie v deň podania žiadosti o peňažný príspevok na osobnú asistenciu,
  • do 5 dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola zmluva o výkone osobnej asistencie uzatvorená, ak bola uzatvorená po podaní žiadosti o peňažný príspevok na osobnú asistenciu,
  • do 5 dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci výkaz, pretože len na základe Výkazu o odpracovaných hodinách osobnej asistencie je možné dostať príspevok (To zn. za marec dostane asistent peniaze, ak odovzdáte výkaz do 5 apríla)
  • potvrdenie o vyplatených odmenách osobnému asistentovi za každý kalendárny mesiac po jej vyplatení, najneskôr do 5. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca,
  • preukázať skutočnosti rozhodujúce na priznanie, výšku a výplatu peňažného príspevku na kompenzáciu,
  • do 8 dní odo dňa zániku zmluvy s OA – zánik právneho vzťahu založeného zmluvou o výkone osobnej asistencie
  • do 8 dní odo dňa podpísania dodatku k zmluve o výkone osobnej asistencie, ak dôvodom zmeny je druh vykonávaných činností podľa zoznamu činností uvedených v prílohe č. 4 a rozsah vykonávaných činností, obdobie výkonu osobnej asistencie, práva a povinnosti osobného asistenta, odmenu a spôsob vyplácania odmeny, dôvody odstúpenia od zmluvy o výkone osobnej asistencie.

POZOR! Zmluva o výkone osobnej asistencie zaniká, ak po vzniku nároku na peňažný príspevok na osobnú asistenciu nebol počas 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov predložený výkaz o počte hodín vykonanej osobnej asistencie.

ÚPSVaR má právo kontrolovať výkon osobnej asistencie. Osoba s ŤZP a osobný asistent sú povinní úradu na jeho žiadosť poskytnúť informácie o čase a mieste vykonávania osobnej asistencie a umožniť kontrolu v prostredí, v ktorom sa osobná asistencia vykonáva.

Viac informácií nájdete TU alebo aj TU.

Aktualizácia: Marec 2025