Postup pri vybavovaní
Pred podaním žiadosti o poskytnutie peňažného príspevku na kompenzáciu odporúčame poradiť sa na konkrétnom oddelení peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP a posudkových činností na ÚPSVaR-e v mieste trvalého bydliska žiadateľa. Na predbežnú informáciu, na aké kompenzačné príspevky môžete mať nárok môžete použiť aj našu SOCIÁLNU KALKULAČKU.

POZOR! Súčasťou rozhodovacej činnosti je aj zisťovanie príjmu a majetku osoby s ŤZP, k čomu sa pripočítavajú aj príjmy spoločne posudzovaných osôb (rodičia) žijúcich v spoločnej domácnosti (napr. v rodine s jedným ŤZP dieťaťom a súrodencom sa sčítajú priemerný mesačný príjem rodičov / 4 = výška príjmu na 1 osobu. Pri určitej výške príjmu u ŤZP sa peňažné príspevky na kompenzáciu neposkytnú vôbec alebo sa poskytnú v nižšej sume (pri príspevku na opatrovanie a príspevku na osobnú asistenciu sa príjem neposudzuje). V komplexnom posudku môžu byť navrhnuté všetky formy kompenzácie, o ktoré klient žiada, ale rozhodnutie môže byť zamietavé z dôvodu vysokého príjmu. Pri rôznych kompenzáciách je v zákone určené o koľko násobok táto suma nesmie presiahnuť životné minimum (ďalej len ŽM), aby bola poskytnutá kompenzácia. Na základe rozdielu sa určí percentuálne výška peňažného príspevku na tú-ktorú kompenzáciu.
Ak je hodnota majetku osoby s ŤZP (rodiny) vyššia ako 50.000€ peňažné príspevky nie je možné poskytnúť. Do tejto sumy sa nezapočítava hodnota nehnuteľnosti, ktorú užíva na trvalé bývanie, jedno osobné motorové vozidlo a ďalší majetok podľa § 18 ods. 3.
Ak s rozhodnutím nesúhlasíte, môžete sa proti nemu odvolať v lehote 15 dní od jeho doručenia. Pomôcť Vám môžu vzory odvolaní, ktoré sme pre Vás pripravili. V prípade potreby Vám ich pomôžeme upraviť podľa kritérií Vašej situácie. Stačí, keď sa na nás obrátite prostredníctvom našej online poradne alebo e-mailom na info@inklulinka.sk.
Aktualizácia: Marec 2025