Platforma rodín a jej tím

Pre deti so zdravotným znevýhodnením nie je ich diagnóza jediným problémom. Ako rodičovské občianske združenie už od roku 2016 pomáhame ich rodinám, budujeme vzťahy s odborníkmi a presadzujeme zmeny v systéme. Okrem potrebných informácií poskytujeme aj pohľad a oporu rodičov, ktorí si podobnou situáciou prešli.

Veríme, že spájanie je cesta  a spoločný život cieľ!

Veríme, že spájanie je cesta a spoločný život cieľ!

Spájame skúsenosti rodičov, partnerov, odborníkov, mimovládnych organizácií a vlastnú misiu. Budujeme silnú organizáciu, ktorá spája rodiny detí so zdravotným znevýhodnením, mimovládne organizácie a štát pre konečný cieľ, a tým je splynutie väčšinovej populácie s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením a ich rodinami. Ročne sa na nás obráti približne 500 rodičov s podnetmi väčšinou o tom, čo im a ich deťom so zdravotným znevýhodnením chýba alebo nefunguje. Na tlmočenie týchto potrieb realizujeme ročne viac ako 150 aktivít. Za podporu, ktorú poskytujeme rodinám, sme získali ocenenia Sociálny čin roka 2019 a Purpurové srdce 2020.

Prečo rodiny podporujeme?

Prečo rodiny podporujeme?

Na Slovensku žije 5,2 % detí so zdravotným znevýhodnením. Život ich rodín je u nás plný znevýhodnení. Nedostáva sa im primeraná podpora po zistení diagnózy, vývin detí nie je dostatočne podporovaný, šance detí dostať sa do škôl sú nízke, opatrovateľská a odľahčovacia služba sú ťažko dostupné. Jeden z rodičov zvyčajne ostáva s dieťaťom doma, čo vedie k finančnému aj psychickému vyčerpaniu rodiny. A práve v týchto zdanlivo beznádejných situáciách dokážeme pomôcť. Okrem informácií o právach dieťaťa vieme poskytnúť aj pohľad a oporu rodičov, ktorí si podobnou situáciou prešli, pretože sme sami rodičmi detí so zdravotným znevýhodnením a v minulosti sme pomoc potrebovali.

Hlavné programy podpory

  • #RodičiaRodičom

    • individuálne telefonické a e-mailové laické poradenstvo
    • sieť Laických poradcov a ich vzdelávanie
    • informačný portál o právach detí so znevýhodnením
    • vzory žiadostí a odvolaní
    • aplikácia Sociálna kalkulačka - nárok na peňažné príspevky
    • vzdelávania pre rodičov a odborníkov
  • #PresadzovaniePráv&Potrieb

    • zber podnetov od rodín
    • tlmočenie podnetov kompetentným
    • kampane na prehĺbenie porozumenia verejnosti
    • vzdelávanie odborníkov
    • viac informácií nájdete vo výročných správach

Aktivity Platformy rodín 2016 - 2022

  • 180 rokovaní

    240

    rokovaní

  • 79 medializácii

    163

    medializácii

  • 75 pracovných skupín

    117

    pracovných skupín

  • 58 seminárov a konferencií

    87

    seminárov a konferencií

  • 52 vzdelávaní

    127

    vzdelávaní

  • 42 pripomienkových konaní

    57

    pripomienkových konaní

  • 33 stretnutí rodičov

    158

    stretnutí rodičov

  • 32 písomných stanovísk

    45

    písomných stanovísk

Aktivity Platformy rodín môžete podporiť aj Vy

Možnosti podpory

Tím Platformy rodín

  • Monika Fričová

    Monika Fričová

    #RodičiaRodičom, štatutárka

    Som jednou zo zakladajúcich členiek Platformy rodín a v komunite ľudí so zdravotným znevýhodnením sa pohybujem už od roku 1994. Od roku 2021 vediem Platformu rodín, kde sa aktívne zasadzujem za práva detí so zdravotným znevýhodnením v oblasti včasnej intervencie. Okrem toho pôsobím aj ako laická poradkyňa.

  • Zuzana Suchová

    Zuzana Suchová

    #Presadzovanie práv a potrieb, štatutárka

    V Platforme rodín koordinujem tím, ktorý sa venuje presadzovaniu potrieb a práv detí so zdravotným znevýhodnením a ich rodín. Rokujem s ministerstvami, politikmi, odborníkmi a organizáciami a pripravujem legislatívne návrhy. Moja srdcová téma je inkluzívne vzdelávanie, ktorému som sa venovala aj v minulosti, keď som viedla linku podpory InkluLINKA. Som tiež druhou štatutárkou Platformy rodín.

  • Jana Potúčková

    Jana Potúčková

    programová manažérka, kontaktné miesto SEA

    Profesne sa už niekoľko rokov venujem projektovému manažmentu. V Platforme rodín mám na starosti koordináciu projektov a dodržiavanie nulovej tolerancie voči sexuálnemu vykorisťovaniu a zneužívaniu (SEA). Vo svojom voľnom čase sa venujem vzdelávaniu detí a dospelých a aktívne sa podieľam na budovaní inkluzívnej spoločnosti, kde má každý človek, malý i veľký, svoje miesto.

  • Andrea Páldyová

    Andrea Páldyová

    finančná manažérka

    Pracovne sa vo finančnej oblasti pohybujem od ukončenia štúdia, a aj v Platforme rodín mám na starosti financie, až tu moje „čísla“ dávajú zmysel. Ako rodič dieťaťa so špeciálnymi potrebami som v komunite zdravotne znevýhodnených aktívna od roku 2013. Akceptácia a porozumenie spoločnosťou sú pre mňa dôležité prvky na ceste k zlepšeniu života osôb so zdravotným znevýhodnením.

  • Monika Tobolková

    Monika Tobolková

    office manažérka

    Som matkou dvoch školopovinných detí. V Platforme rodín mám na starosti administratívu/backoffice, úpravu a dopĺňanie mapy podpory.  Voľný čas najradšej trávim s rodinou v prírode.

  • Ľudmila Belinová

    Ľudmila Belinová

    #Presadzovanie práv a potrieb, členka výkonného výboru

    Som jednou zo zakladajúcich členiek Platformy rodín. S tímom presadzujem práva detí so zdravotným znevýhodnením a ich rodín, predovšetkým v oblasti kompenzácií, sociálnych služieb a v poslednom období aj v zdravotnej oblasti. Rokujem s ministerstvami, politikmi, odborníkmi a členmi organizácií, pripomienkujem a pripravujem legislatívne návrhy. Moja srdcová aktivita je vzdelávanie rodičov detí so zdravotným znevýhodnením spolu s odborníkmi v oblasti presadzovania ich práv, či práv ich detí. Súčasne na tejto webovej stránke vykladám zákony, aby sa v nich rodičia vedeli lepšie orientovať.

  • Viera Kondelová

    Viera Kondelová

    Operátorka Inklulinky, členka výkonného výboru

    Pracujem na telefonickej linke podpory InkluLINKA pre rodiny detí so zdravotným znevýhodnením. Ponúkam pomoc vo forme vypočutia, rady a konkrétnych riešení situácií. Som najmladšou členkou výkonného výboru. Mojou snahou je vidieť tento svet očami našich detí, vnímať ich myšlienky, pocity a postoje, a pritom nezabúdať na vzťahy v rodine, s priateľmi a v komunite.

  • Tetiana Lapenko

    Tetiana Lapenko

    operátorka Inklulinky pre rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením z Ukrajiny

    Som pôvodom z Ukrajiny a v roku 2018 som sa presťahovala na Slovensko. Som na telefonickej linke podpory InkluLINKA pre rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením z Ukrajiny. Zároveň tlmočím potreby rodín z Ukrajiny v tíme a do ďalších organizácií.

  • Eliška Kapitáňová

    Eliška Kapitáňová

    koordinátorka regionálneho centra Žilina

    Som mamou samoživiteľkou dvoch detí, dcéra 11rokov/nadanie kontra ADD/, syn 7rokov raritné genetické autoinflamačné multisystémové ochorenie FMF, v liečbe Centra pre raritné ochorenia v UNM Martin, autoimunitné ochorenie, zrakové znevýhodnenie. Rada pomôžem v ktorejkoľvek časti sveta, osobne v oblasti Martin, resp. regiónu Turiec.

  • Michaela Vlasáková

    Michaela Vlasáková

    koordinátorka regionálneho centra Košice

    Som mamou dieťaťa s autizmom a pôsobím ako laická poradkyňa. Moja srdcová téma je hra a učenie cez hru, ktorým sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho sa realizujem v oblasti inkluzívneho vzdelávania, kde spolupracujem s odborníkmi a vysokoškolskými pedagógmi. Rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi podporujem pri zapájaní sa do komunitného života, hlavne prostredníctvom športových a voľnočasových aktivít.

  • Tatiana Iglaiová

    Tatiana Iglaiová

    koordinátorka regionálneho centra Košice

    Som mama dvojičiek s viacnásobným znevýhodnením. Napriek všetkým ťažkostiam túžim žiť bežný život a podporovať v tom aj iných rodičov. Mám dlhoročné skúsenosti s prácou v službe včasnej intervencie a verím, že láskavé vzťahy v rodine sú základom akéhokoľvek napredovania. Záleží mi na kvalite života detí so zdravotným znevýhodnením, najmä v oblasti zdravotných pomôcok. „Nedá sa“ pre mňa nie je odpoveď.

  • Adriana Žilová

    Adriana Žilová

    koordinátorka regionálneho centra Zvolen

    Som mamou syna s Aspergerovým syndrómom, ADHD a Tourettovým syndrómom. Prešli sme dlhú cestu rôznych diagnostík, vyšetrení, cvičení a terapií. Dokonca sme skúšali nájsť aj „zázračný liek“, kým sme sa naučili žiť s diagnózami a s inakosťou.

  • Larysa Ihnatko

    Larysa Ihnatko

    koordinátorka regionálneho centra Bratislava

    Pochádzam z Ukrajiny. Na Slovensku moja rodina našla útočisko pred vojnou v mojej krajine.  Môj najstarší syn je zdravotne znevýhodnený od narodenia. Môj najmladší syn do 4 rokov nerozprával. Nie som len matkou troch detí, ale aj ženou, ktorá sa snaží vytvoriť pohodu pre svoju rodinu, priateľov a ľudí, ktorí to práve potrebujú. Pomáham inklúzii rodín do spoločnosti.

    V Platforme rodín podporujem rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi z Ukrajiny a zo Slovenska prostredníctvom organizovania voľnočasových a komunitných aktivít.

  • Gabriela Dobrovičová

    Gabriela Dobrovičová

    marketingová a komunikačná manažérka

    Stala som sa súčasťou Platformy rodín v roku 2022. Od tej doby sa zameriavam na šírenie osvety o životoch detí so znevýhodnením a ich rodín. Pomáham povzbudzovať rodičov znevýhodnených detí k aktívnemu žitiu inklúzie a snažím sa podnecovať spoločnosť k otvorenosti, porozumeniu a prijatiu týchto detí. Touto činnosťou sa snažím naplniť víziu Platformy rodín a prispieť k vytváraniu lepšieho a spravodlivejšieho prostredia pre všetkých. "Aby všetky deti so zdravotným znevýhodnením a ich rodiny boli súčasťou rešpektujúcej, inkluzívnej a láskavej spoločnosti."

  • Tatiana Bednáriková

    Tatiana Bednáriková

    členka výkonného výboru

    Som mamou dcérky so zdravotným znevýhodnením a jednou zo zakladajúcich členiek Platformy rodín. V súčasnosti som dobrovoľníčka, ktorá rozdeľuje poštu z nášho mailboxu info@platformarodin.sk a zodpovedá za registráciu nových členov. Taktiež sa zapájam do aktivít v oblasti fundraisingu. Moja obľúbená téma, ktorej sa venujem aj v laickom poradenstve, je dostupnosť zdravotníckych a kompenzačných pomôcok.

  • Jana Lowinski

    Jana Lowinski

    členka výkonného výboru

    Som rodičovská aktivistka a jedna zo zakladajúcich členiek Platformy rodín, ktorá sa zaslúžila o formalizáciu predchádzajúcej rodičovskej občianskej iniciatívy. V rokoch 2015 až 2021 som viedla Platformu rodín s cieľom vybudovať z nej rešpektovanú MVO na presadzovanie potrieb rodín detí so zdravotným znevýhodnením. Snažila som sa zároveň zabezpečiť, aby tieto rodiny našli v Platforme zdroj podpory, nádeje a spoločného zdieľania.

  • Mária Tomaško

    Mária Tomaško

    členka výkonného výboru

    Mám dcéru so zdravotným znevýhodnením a som jednou zo zakladajúcich členiek, ako aj prvou štatutárkou Platformy rodín. Ešte v roku 2014 som naštartovala procesy, ktoré viedli k vzniku našej rodičovskej organizácie. Nedostatok možností a služieb starostlivosti o deti s viacnásobným znevýhodnením v ranom veku ma podnietil k založeniu Denného centra Baobab v Bratislave – Petržalke. Som aktívna v nastavovaní komunitného plánu sociálnych služieb.

Kontakty na jednotlivé osoby a oblasti, ktoré pokrývajú nájdete v sekcii kontakty.

Kontakty

Logo Platformy rodín

Naše logo predstavuje trojlístok, ktorý bežne nájdete na lúke. Ani rodiny detí so zdravotným znevýhodnením nechcú byť výnimočné či ojedinelé. Chcú byť ako bežný trojlístok. Chcú, aby ich deti mali možnosť chodiť aj do bežných škôlok a škôl a aby sa rodičia mohli vrátiť do práce s vedomím, že ich dieťa má zabezpečenú potrebnú starostlivosť. Netúžia po štvorlístku ako symbole výnimočného šťastia. Postačí im trojlístok, ktorý predstavuje normálny život.

Logo na stiahnutie

Stanovy

Stanovy Platformy rodín (PDF)